parallax background

Nazywam się Mikołaj Gospodarek i jestem pejzażystą. Tak! Moja przygoda z pejzażem rozpoczęła się w 2007 roku. Kiedy stawiałem pierwsze kroki i pierwsze obrazy pojawiały się w moim aparacie sam nie wiedziałem jak to się wszystko potoczy. Dzisiaj z pewnością wiem - jestem zakochany w pejzażach - naturalnych i industrialnych. Jestem magistrem sztuki, ukończyłem studia na Wydziale Filmu i Fotografii w WSSiP w Łodzi. 8 lat pracowałem jako fotograf i fotoedytor w dużym wydawnictwie.

W sierpniu 2014 z dnia na dzień zostawiłem wszystko i wyprowadziłem ze Śląska się do Bawarii. Tu rozpoczęła się moja samodzielna historia związana z fotografią i podróżami w poszukiwaniu światła do moich ukochanych krajobrazów.Specjalizuję się w pejzażach. Swoje prace publikuję w całej Europie, głównie w kalendarzach i książkach o tematyce podróżniczej. W sierpniu 2018 wróciłem na stałe do Polski. Pół roku spędziłem w Trójmieście poświęcając się pracy z morskimi pejzażami, a następnie zimą zamieszkałem w Puszczy Kampinoskiej. Z pierwszymi oznakami wiosny przeniosłem się do Wrocławia i zostanę tutaj na dłużej.

Współpracuję z największą i najstarszą niemiecką agencją fotograficzną Mauritius Images. Od 2011 roku stale współpracuję z miesięcznikiem Poznaj Świat. W 2016 roku podjąłem się prowadzenia projektu Slow Road i podjąłem pracę na zlecenie Mazdy Polska. Od lat prowadzę stronę na której opisuję i pokazuję miejsca, które odwiedzam. Dzielę się tym co widzę. Nie jestem biegły w cyfrowej obróbce zdjęć - nigdy nie miałem czasu się tego nauczyć. Jestem za to niezwykle upierdliwy i zawzięty. Rozpoczęte projekty potrafię dopracowywać przez lata, do momentu kiedy poczuję, że warto już pokazać je światu.

W fotografii cenię każdy moment na otwartej przestrzeni. Najchętniej fotografuję w górach - kocham od lat Dolomity! Urzeka mnie jednak również płaskie jak stół Podlasie czy połączenie gór i morza na Lofotach. Nigdy nie zamknąłem i nie ograniczyłem się w poszukiwaniach. Moim celem było i jest opisywanie świata obrazami. W tych małych ramach zamykam wielki świat pozostawiając w nich na zawsze cząstkę siebie i tego co moje oczy widziały...Od samego początku fotografuję sprzętem marki Canon. Rozpocząłem od modelu 5D i tak już przez lata pozostało - przeszedłem przez model 5D Mark II, do 5D Mark III, którym obecnie fotografuję. Korzystam również z Canona 6D i kamer GoPro. Podczas fotografowania w używam filtrów marki Lee, a sprzęt transportuję głównie w plecakach i torbach firmy LowePro. Przez lata korzystałem ze statywów Velbon, a 3 lata temu zdecydowałem się na Manfrotto i tak już chyba zostanie...

Fotografując korzystam z Lee Filters!