jezioro pilchowickie

Jezioro Pilchowickie

Malowniczy zbiornik wodny utworzony na rzece Bóbr w otoczeniu łagodnych wzgórz

Jezioro Pilchowickie powstało po wybudowaniu kamiennej zapory na rzece Bóbr. Ta budowla sama w sobie jest fascynująca. 16 listopada 1912 r. sam Cesarz Wilhelm II przyjechał do Pilchowic pociągiem, żeby wziąć udział w uroczystym zakończeniu prac nad zaporą. Pierwszy poważny sprawdzian zdała w 1915 r. podczas sierpniowych, intensywnych opadów deszczu. Pomimo pewnych niedociągnięć powódź została wyhamowana, a całe przedsięwzięcie można było uznać za sukces. Spacerując dzisiaj po koronie zapory, czy oglądając ją z poziomu budynku elektrowni wodnej, trzeba przyznać, że jest to najpiękniejsza z dolnośląskich zapór. Nie boję się tego stwierdzenia, bo ono broni się samo. Mur wciśnięty pomiędzy zbocze Góry Zamkowej i Góry Korzec z każdej strony wygląda imponująco. 

Zapora Pilchowice
- wysokość 62 m
- długość korony – 290 m
- szerokość korony – 7,2 m
- szerokość stopy – 50,3 m

Galeria zdjęć - Jezioro Pilchowickie

Miejsce startu - Jezioro Pilchowickie

Moim zdaniem najdogodniejszym i najbezpieczniejszym miejscem do startu jest nieczynna stacja kolejowa - TUTAJ. Znajduje się ona mniej więcej w połowie drogi między zaporą, a zabytkowym mostem kolejowym. Nie ma tam niestety super dogodnego miejsca, więc ja zazwyczaj startuję na skraju dawnego peronu i od razu podnoszę drona ponad drzewa rosnące po drugiej stronie torów. Trzeba tam uważać na odczyt GPSa, który może błędnie wskazywać lokalizację ze względu na dużej ilości metalu. Będąc nad jeziorem wcześnie rano można wystartować z parkingu przy zaporze, gdzie pewnie o tej porze dnia nie będzie nikogo. Wybierając to drugie miejsce trzeba jednak pokonać duży odcinek dzielący zaporę i most kolejowy, który jest wdzięcznym tematem do ujęć z drona.

Latając w tej okolicy trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ w pobliżu często pojawiają się samoloty, szybowce i paralotniarze.

Mapa wszystkich polecanych miejsc

Zobacz na mapie inne ciekawe miejsca!

Unable to locate map with id: 2

Comments are closed.

gdpr-image
Szanuję Twoją prywatność. Korzystam ze statystyk głównie dlatego, że lubię wiedzieć ile osób do mnie zagląda. Szczegóły mojej polityki prywatności znajdziesz na dole strony.
Czytaj więcej
Zapisz się na mój newsletter!
100% ciekawych treści!
* pola wymagane