parallax background

Statyw fotograficzny

Statyw fotograficzny

Zdarza się, że ktoś pokazuje mi swoje zdjęcia i pyta jaki aparat kupić, żeby były lepsze. Pytam najpierw jaki ma statyw i często okazuje się, że jakiś marny, albo co najgorsze nie ma go wcale. Dla mnie statyw to podstawa i nigdy nie wychodzę na zdjęcia pejzażu bez niego. Nie ważne czy idę do zatłoczonego miasta, na ruchome wydmy czy wspinam się na alpejski szczyt. Zawsze mam ze sobą statyw. 

Dlaczego statyw fotograficzny jest ważny?

Statyw to moja sztaluga na której maluję swój obraz. Dzięki temu, że aparat znajduje się nieruchomo mogę całkowicie panować nad kadrem. Mam czas na zastanowienie, na zmianę, korektę. Mogę też porównać dwa podobne kadry i wybrać ten lepszy w oczekiwaniu na dobre światło. No właśnie światło - ze statywem nic mnie nie ogranicza. Czy naświetlam scenę z nocnym niebem w Rogalinie, czy fotografuję w Tatrach w pełnym słońcu. Nie ma znaczenia czy naświetlam godzinę czy 1/250 sekundy. Fotografuję również z funkcją blokady lustra w górnym położeniu i bez statyw straciłbym całkowicie panowanie nad kadrem nie widząc nic w wizjerze. Bez statywu nie mógłbym korzystać z filtrów połówkowych. Widziałem kilka razy zapalonych hobbystów, którzy próbowali tej sztuki, ale zaprzecza to samej idei korzystania z tych filtrów i jest bez sensu. Na statywie aparat stoi pewnie i czeka. Fotograf to również malarz, tylko jego dzieła powstają inaczej, ale potrzebuje sztalugi, czyli statywu.

Jaki statyw fotograficzny wybrać statyw?

Tu jak zwykle zaczyna się problem. Ja przez wiele lat korzystałem ze statywów firmy Velbon, model Sherpa 645 z głowicą PHD 51Q i chwaliłem ten zestaw pod niebiosa. Poza jedną awarią sprawował się przez lata bez problemu.

Od kilku miesięcy korzystam z zupełnie innego zestawu, który dla wymagającego pejzażysty uważam jest idealny i optymalny cenowo. Wybrałem:
- statyw Manfrotto 055CXPRO3 CARBON FIBER
- głowicę Manfrotto Junior 410

Od zawsze korzystałem z lekkich statywów, ale głowica jest dla mnie nowością. Przekładnie zębate mają zwolenników i przeciwników. Ja uważam, że trzeba się po prostu nauczyć korzystać z tej głowicy i już po kilku plenerach nie wyobrażam sobie pracy na innym sprzęcie. Pozwala mi ona idealnie ustawić wybrany kadr. Nie ma dziwnych skoków, nic się nie przesuwa, ani nie opuszcza pod ciężarem aparatu kiedy zapomniałem dokręcić pokrętło. Aparat mocowany jest za pomocą szerokiej, dużej płytki i ma się wrażenie, że jest na stałe przytwierdzony do głowicy.

Podsumowując

Statyw to podstawa. Statyw to precyzja i kadr idealnie takich jak chcemy. Brak przypadku z minimalizacją pomyłek. Statyw pozwala uniknąć poruszonych zdjęć (na wietrze trzeba uważać) i pozwala w pełni korzystać z filtrów szarych czy połówkowych. Jaki wybrać statyw? Najlepiej taki na długie lata!

Chcesz być na bieżąco i nie przegapić kolejnego wpisu? Zapisz się na mój NEWSLETTER. Regularnie będę informował Cię o nowościach i ciekawostkach z moich podróży!


 

Comments are closed.

Statyw fotograficzny
Szanuję Twoją prywatność. Korzystam ze statystyk głównie dlatego, że lubię wiedzieć ile osób do mnie zagląda. Szczegóły mojej polityki prywatności znajdziesz na dole strony.
Czytaj więcej
Zapisz się na mój newsletter!
100% ciekawych treści!
* pola wymagane