parallax background

Poranek na Aiguille du Midi

Poranek na Aiguille du Midi

Wiele razy kiedy pokazywałem to zdjęcie z Aiguille du Midi. W internecie czytałem komentarze, że jest to fotomontaż. Ilość nakładających się planów na tym zdjęciu jest rzeczywiście zadziwiająca. Taką scenę udało mi się sfotografować w lutym 2013 roku w Alpach, na tarasie widokowym szczytu Aiguille du Midi, wznoszącego się na 3842 m.n.p.m. Był to bardzo mroźny poranek. W Chamonix temperatura w nocy spadła do -20 st.C. Po szwajcarskich pustkach w kolejkach nie przypuszczałem, że rano spotkam taki tłok w wagoniku. Można mówić o cudzie, bo udało mi się bez niczego dostać do pierwszego wagonika i wjechać niemal równo ze wschodem słońca na samą górę.

Wysokość jednak robi swoje. Z niewiadomych powodów nie działała winda i końcówkę, jakieś 3 piętra musiałem pokonać o własnych siłach. Mimo tego, że za mną były już 2 tygodnie w Alpach szedłem po schodach krok za krokiem sapiąc jak parowóz. Temperatura, ciśnienie, powietrze i tak nagła zmiana wysokości robią swoje. Termometr u góry pokazywał - 27 st.C. Tuż po wschodzie słońca temperatura skoczyła oczywiście mocno w górę, ale energia z akumulatorów w aparacie leciała w dół jak szalona. Fotografowanie w takim zimnie przy lekko wiejącym wietrze to słowo daję katorga. Wiele zdjęć, szczególnie wykonanych teleobiektywem było poruszonych. Przez zimno i ogólne otępienie spowodowane wysokością człowiek popełnia dziecinne błędy. Niestety.

Zatrzymałem się wtedy w cieniu Mount Blanc na kilka dni. Co rano wjeżdżałem na Aiguille du Midi, ale tylko za pierwszym razem trafiłem na takie warunki. Korzystałem z bardzo ciekawego biletu "Mount Blanc Unlimited", który pozwalał mi na poruszanie się wszystkimi kolejkami i autobusami w dolinie. Kolejne dni nie raczyły mnie super przejrzystością powietrza, a pod koniec siedziałem u góry i znudzony. Piłem kolejne kawy w oczekiwaniu na cud. Ze wszystkich okolicznych miejsc na które mogłem dostać się zimą to okazało się mimo wszystko najbardziej trafione. Wykonałem z tarasów widokowych i z lodowca kilkanaście zdjęć, które bardzo mnie cieszą.

Chcesz być na bieżąco i nie przegapić kolejnego wpisu? Zapisz się na mój NEWSLETTER. Regularnie będę informował Cię o nowościach i ciekawostkach z moich podróży!

Zapisz się na mój newsletter! 100% ciekawych treści, 0% spamu

* pola wymagane

Comments are closed.

Poranek na Aiguille du Midi
Szanuję Twoją prywatność. Korzystam ze statystyk głównie dlatego, że lubię wiedzieć ile osób do mnie zagląda. Szczegóły mojej polityki prywatności znajdziesz na dole strony.
Czytaj więcej
Zapisz się na mój newsletter!
100% ciekawych treści!
* pola wymagane