parallax background

Karwendel

Karwendel

Stojąc pośród kolorowych domów w Mittenwaldzie czy spacerując po rozległych łąkach Buckelwiesen po krótkim spojrzeniu na Karwendel zdaje się być on nieosiągalny. Ten masyw górski leżący na skraju Bawarii i Tyrolu zaliczyć można do jednego z najciekawszych miejsc w tym regionie. Natura skutecznie broni się tu przed cywilizacją. Tylko jedna, sezonowa droga wdziera się do serca masywu. Od niemieckiej strony na górę dostać można się dzięki kolejce startującej w Mittenwaldzie i wspinającej się na wysokość 2244 m n.p.m.

Zauroczenie

Karwendel pierwszy raz zobaczyłem w 2008 roku kiedy zamieszkałem podczas pleneru w bawarskim Wallgau. Od tamtego czasu kiedy tylko mogę staram się rozpracowywać piękno tych łańcuchów górskich. Wyróżnia się 4 główne granie. Najbardziej majestatyczna grań liczy prawie 18 km, a jej koroną jest ponad 25 szczytów wznoszących się powyżej 2400 m n.p.m. Od bawarskiej strony ściany tej grani zdają się być niemal pionowe i dopiero rzut oka z góry na ciągnące się kilometrami doliny ukazuje bardziej dostępne oblicze tych gór.

Kolejką na górę

Wjazd kolejką z Mittenwaldu na górę zajmuje około 10 minut. Kolejka w sezonie kursuje co pół godziny. Wagonik nie jest zbyt pojemny (max. 25 osób) więc w szczycie narciarskiego szaleństwa trzeba nastawić się na dłuższe czekanie. Kolejkę zbudowano w 1966 roku. Dolna stacja położona jest na wysokości 938 m n.p.m. a górna 2254 m n.p.m – 1316 metrów różnicy poziomów, 2486 metrów liny i 2 podpory. Kolejka porusza się około 36 km/h.

Z widokiem na raj

Widoki roztaczające się dookoła są niezwykłe, dlatego jeśli to możliwe dobrze jest ustawić się przy oknie. Przy górnej stacji znajduje się restauracja i muzeum. Stąd również biorą początek szlaki na pobliskie punkty widokowe. Do najciekawszych miejsc należy punkt widokowy na końcu tunelu, liczącego 430 m długości wykutego w skale pod górą. Wejście do niego łatwo przegapić (ja za pierwszym razem go nie zauważyłem). Wychodząc ze stacji wędrować można pobliskimi ścieżkami, które łączą się na dobrze widocznej przełęczy. Zimą dotarcie tam może być problematyczne, bo po dużych opadach śniegu ścieżka znika całkowicie. Latem czy jesienią można jednak wybrać się na trwającą około godziny wędrówkę dookoła kotła nad którym położona jest stacja. Praktycznie przez cały czas podziwiać można niezwykłe pejzaże – z jednej strony Zugspitze, a z drugiej morze gór – ponad 125 szczytów w masywie Karwendel wznosi się na ponad 2000 m n.p.m. Również po drugiej stronie masywu znajduje się kolejka startująca z Innsbrucka z której podziwiać można ten górski raj.


Mikolaj Gospodarek - Spherical Image - RICOH THETA

Mikolaj Gospodarek - Spherical Image - RICOH THETA

Spacerkiem po Bawarii

Paradoksalnie Karwendel najciekawiej moim zdaniem prezentuje się z daleka. Istnieje sporo możliwości skąd spojrzeć można na jego strzeliste granie. Będąc w Mittewaldzie można podjechać kawałek wyżej do jeziorka Luttensee. Dysponując większą ilością czasu warto zostawić samochód przy dworcu i regionalnym autobusem udać się do miejscowości Krün. Podążając za znakami szlaku nr 405 lub 406 obejść po 20 minutach dociera się nad brzeg jeziora Barmsee. Karwendel odbity w jego wodach prezentuje się niezwykle ciekawie. Kontynuując wędrówkę po szlaku nr 405 dotrzeć można do bardzo sympatycznej restauracji (pyszna pizza). Stąd idąc na początku asfaltem trzeba przejść pod drogą krajową i obejść jezioro Tennsee po czym skręcić w pierwszą drogę w lewo. W ten sposób dojść można do prowadzącej grzbietem Buckelwiesen drogi.

Alpejska łąka - Buckelwiesen

Koniecznie trzeba na chwilę zatrzymać się w Goas Alm i spróbować lokalnych serów czy domowych ciast. Stąd rozpościera się przepiękna panorama na Karwendel. Idąc dalej warto na chwilę zboczyć z głównej drogi w kierunku widocznej z daleka wieży przekaźnikowej. Przechodząc przez teren hotelu dochodzi się na przepiękne wzgórze z widokiem na całą okolicę – Karwendel, Zugspitze, Wank, a w tle Herzogstand. Niestety nie ma wyznaczonej ścieżki w dół do drogi, więc albo trzeba zejść na dziko, albo wrócić się tą samą drogą. Mijając tory kolejowe można odbić na lewo i po chwili dotrze się do drogi Klais – Mittenwald. Szlak przez chwilę biegnie wzdłuż drogi i później odbija na prawo w las. Po lekkim podejściu naszym oczom ukaże się piękna panorama na Mittenwald i górujący nad nim Karwendel. Taka wycieczka w zależności od tempa zajmuje ponad 4 godziny (zakładając przystanki, zdjęcia, degustacje). Zostawiając samochód przy dworcu w Mittenwaldzie bez problemu można przeciągnąć wycieczkę do późnego wieczora. W samym miasteczku warto przespacerować się główną ulicą. Przy jej końcu (za początek uznałem kościół) skosztować można pysznej włoskiej kuchni. Po drodze jest również typowo bawarska restauracja, ale serwuje się tam zdecydowanie „cięższe” dania.

Magia Karwendel

Karwendel od prawie 10 lat mam przed oczami kiedy przywołuję w pamięci bawarskie obrazy. Ten masyw z jednej strony mnie fascynuje, a z drugiej przeraża. Od dłuższego czasu planuję wędrówkę jedną z dolin. Lata lecą i pozostaje tylko nadzieja, że w kolejnym roku znajdę chwilę czasu na taką wycieczkę. Dzisiaj mogę jedynie podziwiać te majestatyczne, niedostępne i zarazem piękne góry na zdjęciach. Nie powiedziałem jednak ostatniego słowa i jeszcze nie raz wrócę, żeby podziwiać granie Karwendel.

Chcesz być na bieżąco i nie przegapić kolejnego wpisu? Zapisz się na mój NEWSLETTER. Regularnie będę informował Cię o nowościach i ciekawostkach z moich podróży!


Mikolaj Gospodarek - Spherical Image - RICOH THETA

Comments are closed.

Karwendel
Szanuję Twoją prywatność. Korzystam ze statystyk głównie dlatego, że lubię wiedzieć ile osób do mnie zagląda. Szczegóły mojej polityki prywatności znajdziesz na dole strony.
Czytaj więcej
Zapisz się na mój newsletter!
100% ciekawych treści!
* pola wymagane